تهران ، میدان قزوین، خیابان قزوین ، خیابان مخصوص ، جنب ایران خودرو ، پلاک 83 تهران ، میدان قزوین، خیابان قزوین ، خیابان مخصوص ، جنب ایران خودرو ، پلاک 83
021-55428470 | 021-55416261 021-55428470 | 021-55416261
گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/04/15 - 14:56
كد :3

انواع پیچ ها از نظر كار برد

گوناگونی انواع پیچ ها در مصارف صنعتی، تولیدی و خانگی نشانه ای از تنوع استفاده از این وسیله کوچک ولی کاربردی است. پیچ ها از نظر کاربرد دارای انواع بسیار گوناگونی هستند که در اینجا به اختصار به آنها اشاره می شود.

پیچ ها

پیچ ها

پیچ چوب: این نوع از پیچ شناخته شده ترین نوع آن است. دارای رزوه های بزرگ و با فاصله است. نام دیگر آن پیچ خودکار است. از پیچ چوب برای اتصال انواع ورقه های چوبی و ام دی اف استفاده میشود. برای استفاده از آن بهتر است ابتدا با مته سوراخ هایی در سطح ایجاد شود و سپس پیچ وارد محل مورد نظر گردد.
پیچ فلز: به این نوع پیچ به اختصار SMS گفته می شود. دارای رزوه های سرتاسری با فاصله کم است. پیچ فلزی قابلیت اتصال ورقه های فلزی را به یکدیگر دارد. این نوع از پیچ بدون مهره استفاده می شود.
پیچ ماشینی: پیچ های ماشینی با اختصار MS نیز شناخته می شوند. این دسته از پیچ ها دارای رزوه سرتاسری و ریز هستند و به همراه مهره به سطح مورد نظر متصل می شوند. پیچ های ماشینی به دو صورت استیل و یا با پوشش زینک تولید می شوند.
پیچ آلن: یکی از پرکاربردترین پیچ ها در صنعت پیچ آلن است. این نوع پیچ با نام پیچ سوکتی نیز شناخته می شود. طراحی خاص آن به شکلی است که یک فرورفتگی در سر پیچ دارد. به همین برای استفاده از آن به آچار مخصوص نیاز است
پیچ نوک مته ای: پیچی فلزی که دارای یک سر به شکل مته است. ویژگی خاص این پیچ باعث می شود که بدون مشکل بتواند یک سوراخ ایجاد کند و در سطح مورد نظر قرار بگیرد.
پیچ نوک بر: این نوع پیچ در واقع همان پیچ ماشینی است، تنها با این تفاوت که انتهای باریکتر از بدنه آن است. این ویژگی باعث می شود در حین انجام کار راه برای قرار گرفتن صحیح پیچ در سطح هموارتر و به همین دلیل قرارگیری آسانتر شود.
پیچ لگ: این شکل از پیچ در واقع دارای بدنه ای مشابه با پیچ چوب می باشد. تفاوت این پیچ با پیچ چوب در شکل سر آن است. پیچ لگ دارای سر شش گوش است و می تواند چرخش بالایی را تحمل کند.
پیچ شش گوش: این نوع دارای یک سر شش گوش است. بدنه این پیچ به دوشکل طراحی می شود. پیچ های شش گوش دارای رزوه کامل و رزوه نیمه هستند.
پیچ مغزی: پیچ مغزی در واقع نوعی از پیچ ماشینی است که در فضای محدود قابلیت اتصال بالایی دارد. سر پیچ مغزی درون بدنه آن قرار دارد و این ویژگی باعث می شود پیچ به راحتی درون فضاهای محدود قرار بگیرد و اتصال دو قطعه را برقرار کند.
پیچ شانه ای: طراحی خاص این پیچ به گونه ای است که امکان اتصالات محکم و قوی را برای آن دسته از سطوحی که دارای محلهای برشی و خمشی هستند فراهم می کند. پیچ های شانه ای دارای یک قسمت میانی میانی تقویت شده بدون رزوه هستند.
پیچ بار: این نوع پیچ به دلیل شکل خاص خود برای اتصالات پر از تکان و حرکت مناسب هستند. شکل ظاهری این پیچ به گونه ای است که تا نیمه دارای رزوه هست. زیر سر پیچ دارای یک قسمت مربع شکل است که باعث اتصال محکمتر و با تکان کمتری در سطح می شود. این پیچ به خوبی در جای خود قرار می گیرد و اتصال محکمی را به وجود می آورد.
پیچ بالابر: دارای یک سر بزرگ نسبت به بدنه پیچ است. این نوع پیچ برای اتصال نوار نقاله ها کاربرد دارد.
پیچ چشمی: پیچ چشمی با دارا بودن حلقه ای در انتهای خود امکان جابجایی خوبی را به وجود می آورد. پیچ پس از قرار گرفتن در سطح به وسیله حلقه انتهای خود به وسیله ریسمان و طناب می تواند به راحتی امکان جابجایی سطوح را فراهم کند.
پیچ چشمی چوب: در واقع همان پیچ چوب به اضافه یک حلقه در انتها است. کاربرد این نوع از پیچ نیز به وسیله ریسمان و طناب برای جابجایی است.
پیچ یو: ظاهر این پیچ همانطور که از نامش مشخص است شبیه به حرف U لاتین است. این پیچ برای موارد خاص، مانند سطوح گرد استفاده می شود. پیچ یو دارای گیرایی بالایی است.
جی بولت: این نوع پیچ نیز ظاهری شبیه حرف j دارد. ویژگی خاص این نوع از پیچ سرعت بخشیدن به عمل باز و بسته کردن اتصالات است.
هنگر بولت: طراحی این پیچ به گونه ای است که در دو سر آن دو رزوه متفاوت وجود دارد. پیچ های هنگر بولت برای اتصالاتی به کار می روند که دو سطح متفاوت در کار وجود دارد.
استاد بولت: این دسته از پیچ ها دارای اتصالات دو طرفه هستند. کاربرد این دسته در صنایع شیرآلات است.
انکر بولت: نوع خاصی از پیچ ها هستند که ترکیبی از استوانه، واشر و مهره است. پیچ های انکر بولت در حوزه بتن قابل استفاده هستند.

پیچ و مهره خشکه