تهران ، میدان قزوین، خیابان قزوین ، خیابان مخصوص ، جنب ایران خودرو ، پلاک 83 تهران ، میدان قزوین، خیابان قزوین ، خیابان مخصوص ، جنب ایران خودرو ، پلاک 83
021-55428470 | 021-55416261 021-55428470 | 021-55416261

قلاب

یکی دیگر از ابزار ها برای جابجایی اجسام قلاب است. از قلاب ها در جا به جایی بار و اتصال بار به جرثقیل و کابل ها و زنجیر های انتقال دهنده بار استفاده می شود عمدتاً کابل ها یا به سر زنجیر و یا به سر سیم بکسل ها بسته و نصب می شوند و با استفاده از آن ها با جرثقیل ها و یا ابزار های جا به جایی دیگر بار را به حرکت در می آورند. برخی قلاب ها به طور مخصوص برای کابل های سیم بکسل استفاده می شوند که به این قلاب ها قلاب های سیم بکسل می گویند و همین طور برخی قلاب ها مختص استفاده با زنجیر بوده و به قلاب زنجیر معروف اند.
باربرداری شامل جابجایی بار با بارهایی از مبدا به مقصد است. در گذشته باربرداری بیشتر با دست و یا وسایلی مانند گاری انجام می‌شد. اما با گذشت زمان تجهیزات باربرداری هم مانند سایر حوزه‌ها پیشرفت کرد و ماشین‌آلات و تجهیزات مکانیکی جای انسان را گرفتند. باربرداری توسط ماشین‌هایی مانند جرثقیل، باربرها و … استفاده می‌شود. تجهیزات باربری شامل اتصالات سیم‌ بکسل و زنجیر، قلاب و … است.
قلاب‌ یکی از مهم‌ترین اجزای تجهیزات باربری هستند و نقشی کلیدی در اتصالات باربری دارند. بنابراین باید در خرید قلاب نهایت دقت را به عمل آورد. گروه صنعتی نوین نامی آشنا در ارائه دهنده با کیفیت‌ترین تجهیزات باربرداریی هستند. شما می‌توانید به این نام اعتماد کرده و جهت خرید انواع قلاب مانند خرید قلاب استیل و فولادی به ما مراجعه کنید.

انواع قلاب‌

قلاب‌ها یکی از اجزای تجهیزات باربرداری به همراه اتصالات سیم بکسل و زنجیر هستند. قلاب‌ها انواع مختلفی دارند و از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. قلاب‌ آهنی، قلاب فولادی و قلاب استیل (البته استنلس استیل یا ضد زنگ است که در بازار به اسم استیل شناخته شده است)، سه گروه از قلاب‌های پرکاربرد در باربرداری هستند که در این مقاله به معرفی انواع قلاب‌های مختلف این گروه‌ها می‌پردازیم.

قلاب استیل

قلاب‌ استیل از جمله قلاب‌های پرکاربرد در صنعت باربرداری است. این قلاب در شکل‌ها و سایز‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شود. در ادامه انواع قلاب‌های استیل معرفی می‌شوند. یکی از مشکلاتی که در قلاب به عنوان یکی از تجهیزات باربرداری پیش می‌آید مشکل خوردگی یا زنگ زدن آن است که می‌تواند در حین باربرداری و جابجایی خطر آفرین باشد و خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.
اتصالات هنگامی که زنگ می‌زنند امکان خراب شدن و هرز شدن آن‌ها پیش می‌آید و ممکن است اتصالات باز شوند. تولید این تجهیزات از جنس استیل (استنلس استیل) با خاصیل ضد زنگ بودن این مشکل را برطرف کرده است.

قلاب دینام نری

قلاب دینام نری (پیچ چشمی) دارای یک حلقه است که به یک پیچ متصل است. به همین دلیل به آن پیچ چشمی هم می‌گویند. قسمت پیچ آن جهت اتصال به وسایل و تجهیزات مختلف و بلند کردن و جابجا کردن آن‌ها و قسمت حلقه‌ای جهت اتصال به دیگر تجهیزات باربرداری، استفاده می‌شود. قلاب دینام نری از جنس فولاد و استیل و آهن ساخته می‌شود و سایزهای مختلفی دارد. فولاد دینام نری استیل دارای استحکام و مقاومت به خوردگی بالایی است.

قلاب دینام مادگی

قلاب دینام مادگی به شکل یک مهره متصل به یک حلقه است. مشابه قلاب دینام مادگی قسمت مهره آن به پیچ اتصال مورد نظر جهت جابجایی و باربرداری و قسمت حلقه‌ ای آن به دیگر ابزار باربرداری مانند سیم بکسل و زنجیر متصل می‌شود. این نوع دینام هم دارای سه نوع جنس مختلف آهنی، فولادی و استیل، است و در سایزها و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود.

قلاب یو شکل استیل

قلاب یو شکل (U) به شکل یک میله خمیده است و در دو نوع یو شکل و نعلی وجود دارد. قلاب یو شکل جهت ارتباط بین تجهیزات باربری مانند سیم بکسل و بار و ابزاری که قرار است جابجا شود استفاده می‌شود. این قلاب از یک پین و دو عدد چشمی تشکیل شده است.

قلاب کارابین استیل

قلاب کارابین یکی از دیگر از اتصالات سیم بکسل و زنجیر است. این قلاب به شکل حلقه‌ ای است که بخشی از آن باز می‌شود. قلاب کارابین علاوه‌بر سیم بکسل برای اتصال طناب هم استفاده می‌شود. قلاب کارابیم به دو شگل D شکل و گلابی وجود دارد.